Πρώτο βήμα για την Α2 τα κορίτσια του Δρομέα

Ιούνιος 23, 2016 - 19:33

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η γυναικεία ομάδα του Δρομέα επικρατώντας του Δαναού Άργους με 42-38 στο κλειστό γυμναστήριο του ΜΕΤΣ στην πρεμιέρα του ειδικού πρωταθλήματος ανόδου για την Α2 γυναικών.

Η ομάδα της Τρίπολης με την νίκη της αυτή ουσιαστικά έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του μεγάλου της στόχου που δεν είναι άλλος από την άνοδο στην Α2 γυναικών την επόμενη αγωνιστική χρονιά.

Πρώτη σκόρερ για τους Δρομείς ήταν η Μπαρουξή με ακόμα μία τρομερή και γεμάτη εμφάνιση με 17 πόντους ενώ 9 πόντους με 3 εύστοχα τρίποντα πρόσθεσε η Νασιοπούλου.

Οι Δρομείς ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι έχοντας από την αρχή τον έλεγχο και το μομέντουμ του αγώνα με σωστές επιλογές τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση με το ημίχρονο να κλείνει με την ομάδα της Τρίπολης να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 27-18.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δαναός προσπάθησε και πίεσε τα κορίτσια του Δρομέα όμως με καθαρό μυαλό και ψύχραιμες αποφάσεις στα κρήσιμα σημεία του αγώνα οι κιτρινομπλέ πηραν την σπουδαία νίκη με 42-38 ξεκινώντας ιδανικά τα μπαράζ ανόδου.

Δεκάλεπτα:  10-7, 27-18, 31-23, 42-38.

Δρομείς: Στασινού 6, Α. Χαμπηλομάτη, Κούρτη, Καραγιάννη, Αρβανίτη 4, Γ. Χαμπηλομάτη, Μπαρουξή 17, Αλεξοπούλου, Νασιοπούλου 9 (3), Κουρέτα, Κωτσιοπούλου, Τζιανή 6

Δαναός Άργους: Μπενέκη 9 (2), Α. Μπαρτούτση, Παναγιωτοπούλου 6, Αλμπέρτου 3, Σ. Μπαρτούτση 3 (1), Μάρκου, Σουλτανίδη, Καπετάνιου 8 (2), Π.Λέρμα 9, Λυδούση, Τσαπανίδη, Π.Λέρμα

Επόμενο παιχνίδι για τα κορίτσια του Δρομέα την Παρασκεύη (26/6, 18:00) στο κλειστό γυμναστήριο του ΜΕΤΣ κόντρα στην ομάδα ΟΚΑ Αρκάδι Ρεθύμνου.