Κρίμα γιατί μπορούσαμε Ελλάδα

Σεπτέμβριος 13, 2017 - 21:39

Η Εθνική Ελλάδος «πάλεψε» μέχρι τέλους το προημιτελικό με την Ρωσία αλλά στα τελευταία λεπτά δεν είχε το καθαρό μυαλό και έτσι γνώρισε την ήττα με σκορ 69-74 και παράλληλα τον αποκλεισμό από τα ημιτελικά του Eurobasket και την ζωνη των μεταλίων.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν μπροστά στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και μάλιστα βρέθηκε στο +11 (47-36) στο 24', αλλά σε εκείνο το σημείο επήλθε κούραση και με ηγέτη τον Αλεξέι Σβεντ η Ρωσία γύρισε το παιχνίδι και άφησε τους διεθνείς μας με μία τεράστια χαμένη ευκαιρία.

Σημείο κλειδί στο παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο και με το σκορ στο 66-68 η Ελλάδα αστόχησε σε δύο σουτ τριών πόντων υπό καλές προϋποθέσεις και στην άλλη πλευρά το δίποντο του Κβοστόφ έκανε το 66-70 με 44'' για τη λήξη. Ο Γιάννης Μπουρούσης εν συνεχεία αστόχησε και η Ρωσία πήρε τη νίκη.

Κορυφαίος για την γαλανόλευκη ο Νικ Καλάθης με 25 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 τελικές πάσες αλλά και ο Γιάννης Μπουρουσης με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και πολλές "μάχες" με τον γίγαντα Μοζγκόφ.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 37-31, 53-51, 69-74

ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλάθης 25 (8/12 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπουρούσης 10 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σλούκας 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Παππάς, Παπαγιάννης 2, Πρίντεζης 19 (7/12 σουτ, 3/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 6 (7 ριμπάουντ), Μάντζαρης, Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο

ΡΩΣΙΑ (Μπαζάρεβιτς): Σβεντ 26 (7/22 σουτ, 10/11 βολές, 5 ασίστ, 7 λάθη), Φριτζόν 11 (1), Αντόνοφ, Ζούμπκοφ, Κβοστόφ 7, Μοζγκόφ 15 (10 ριμπάουντ), Βοροντσέβιτς 8 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Ντ. Κουλάγκιν 7 (1), Κουρμπανόφ