Βαριά ήττα για την Άμιλλα στην πρεμιέρα

Μάιος 05, 2016 - 08:24
1 σχόλια

Οι νεάνιδες του ΑΡΗ νίκησαν εύκολα την Άμιλλα Τρίπολης με το ευρύ σκορ 15-88,για την πρώτη αγωνιστική του Πανελληνίου πρωταθλήματος 2015-2016 που διεξάγεται στην Βούλα.

Ο αγώνας από την αρχή ήταν εύκολος με τις κίτρινες να κλέβουν συνέχεια την μπάλα από τον αντίπαλο και έτσι οι κίτρινες προηγήθηκαν στο σκορ με 0-34 λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου,για να λήξει το πρώτο δεκάλεπτο με 2-34 υπέρ του ΑΡΗ.

Στην συνέχεια του αγώνα,η Άμιλλα μείωσε λίγο το σκορ σε 6-36.
Ο ΑΡΗΣ αύξανε συνέχεια την υπέρ του διαφορά, για να λήξει το ημίχρονο με σκορ 6-53.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικό,μιας και οι κίτρινες προηγήθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με 10-70.

Έτσι,ο Άρης έφτασε άνετα στην νίκη επί της Άμιλλας Τρίπολης με σκορ 15-88.

Σήμερα η ομάδα της Τρίπολης αγωνίζεται στις 17:00 με την ομάδα του Πρωτέα Βούλας

Σίμος Μαρβάκης (Προπονητής Άρη): «Κάναμε μια καλή αρχή στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα απέναντι σε μια ομάδα που έκανε ότι μπορούσε. Εμείς πάμε δυνατά για τα επόμενα παιχνίδια».

Ψιμούλης (βοηθός προπονητή Άμιλλας): «Ήταν ένα παιχνίδι εμπειρίας για τις αθλήτριες της ομάδας μας. Συγχαρητήρια στον Άρη για τη νίκη και ευχόμαστε καλή επιτυχία σε όλες τις ομάδες».

Δεκάλεπτα: 2-34, 6-53, 10-70, 15-88

Διαιτητές: Διμπινούδης-Γιακείμη

Άμιλλα Τρίπολης(Βερβαινιώτης): Οικονομάκου 6,Παρασκευοπούλου 4, Σαραντοπούλου 1, Σταθακοπούλου, Κοκκώνη, Μπαρμπαγιάννη 2, Θεοδωράκη, Γκατζιώλη, Μίχα 2, Σαλαβράκου.

ΑΡΗΣ (Μαρβάκης-Ατακτίδης): Μπουντούκα 16,Βαντσιούρη 13(1),Ουζούνη Μάγδα 10,Σικαλίδου 8(1),Τσινέκε Έλενα 8, Γιαννουσίου 8,Αντωνιάδου Σοφία 7(1),Γκρίτζαλη 4,Θωμόγλου 4,Τσινέκε Κατερίνα 4,Αβρονιδάκη 4, Νιγδέλη 2.