Τρίτη θέση για τον Καρούνο της ΑΕΚ Τρίπολης στο τουρνουά της Πετρούπολης

Απρίλιος 16, 2014 - 08:52

Την 3η θέση στο τουρνουά της Πετρούπολης κατέκτησε ο αθλητής του ομίλου μας Καρούνος Παναγιώτης στην κατηγορία +35.  Ο αθλητής της ΑΕΚ Τρίπολης συμμετέχοντας σε 128άρι ταμπλό, σε ένα από τα μεγαλύτερα τουρνουά της Αττικής, το οποίο και διήρκησε σχεδόν 1 μήνα, κατάφερε όχι μόνο να πλασαριστεί στην τετράδα αλλά να διεκδικήσει επάξια μια από τις δύο πρώτες θέσεις του τουρνουά.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Καρούνος στον πρώτο γύρο αντιμετώπισε και επικράτησε του Λαζόπουλου με 2-0 σετ (6-0, 6-1) και στην συνέχεια του Άτλα με 2-0 σετ (6-4, 6-4). Στην φάση των 32 κέρδισε τον Κρύο με 2-1 σετ (4-6, 6-4, 12-10) και στους 16 Σταμάτη με το ίδιο σκορ 2-1 σετ (4-6, 6-3, 10-8). Στα προημιτελικά του open ο αθλητής του ομίλου μας επικράτησε του Βατζεδάκη με 2-0 σετ (6-2, 6-4) περνώντας στον ημιτελικό της διοργάνωσης. Εκεί ο Μανωλόπουλος σταμάτησε το επιτυχημένο καθ όλα τουρνουά του Καρούνου και τον κέρδισε με 2-0 σετ (6-2, 6-4) κατακτώντας την 3η θέση του Open.  Για την ιστορία την πρώτη θέση του τουρνουά την κατέκτησε ο Ζωφραφάκης.

Στο συγκεκριμένο τουρνουά συμμετείχαν και άλλοι τέσσερις παίχτες του ομίλου μας, οι οποίοι έκανα πολύ καλές εμφανίσεις. Πιο συγκεκριμένα στους άνδρες : ο Παναγιώτης Πηγαδιώτης σταμάτησε 32 του ταμπλό στην κατηγορία +35 και ο Κανελλόπουλος Πέτρος, ηττήθηκε και αυτός στους 32 της κατηγορίας 15-34. Στις γυναίκες η  Μπουρτσουκλή Ραφαηλία και η Αντωνίου Αναστασία αποσύρθηκαν από το τουρνουά στην 8άδα λόγο της άρνησης των διοργανωτών να αναβάλουν τα παιχνίδια της οκτάδας μιας και οι παίχτριές μας συμμετείχαν στο Ε3 της Στ΄ Ένωσης.

Το ΔΣ και η προπονητική ομάδα του συλλόγου συγχαίρουν όλους τους αθλητές του ομίλου για την αγωνιστική τους παρουσία και τους εύχονται υγεία και καλή Ανάσταση.