Στο διασυλλογικό πρωτάθλημα Παίδων Κορασίδων ο ΓΣΑ (pics)

Απρίλιος 24, 2019 - 09:35

Την Κυριακή 21/4/2019 διεξήχθη στο Δ.Α.Κ. Τρίπολης το διασυλλογικό πρωτάθλημα Παίδων Κορασίδων με την συμμετοχή αθλητών και αθλητριών από 22 σωματεία της περιφέρειάς μας.

Οι νεαροί αθλητές μας παρότι δεν είχαν το τελευταίο διάστημα σύμμαχο τον καιρό, έκαναν πολύ καλό ξεκίνημα και άφησαν υποσχέσεις για το υπόλοιπο της σαιζόν.

Το νταμπλ πέτυχαν στη δισκοβολία παίδων οι αθλητές μας Κώστας Βερβαινιώτης και Στέλιος Γρηγοράκος οι οποίοι κέρδισαν Χρυσό και ασημένιο μετάλλιο με πολύ καλές επιδόσεις 44,14 μ. και 40,38 μ αντίστοιχα.

Ασημένιο μετάλλιο και για τον περσινό Δεύτερο Πανελληνιονίκη Παναγιώτη Ρούνη στο άλμα σε ύψος παμπαίδων με 1,80 μ. και χάλκινο μετάλλιο για τον πιο μικρό της παρέας Βλαχοπαναγιώτη Θεόδωρο ο οποίος με 1,55 μ. έκανε πολύ καλή αρχή στον πρώτο του αγώνα.

Χάλκινο μετάλλιο κέρδισε και στην σφαιροβολία των παίδων ο Κώστας Βερβαινιώτης με επίδοση 12,48 μ.

Συνέχεια μεταλλίων με την σκυταλοδρομία μας 4Χ100 μ. κορασίδων . Οι Ιωάννα Κωτσιοπούλου, Φένια Τζιντή, Παναγιώτα Παπαγεωργίου και Νίκη Γιανναρά έκαναν αρκετά καλή αρχή και σε μια κούρσα με έντονο συναγωνισμό κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 52’’,99 .

Χάλκινο μετάλλιο είχαμε και από την Γεωργία Βήλου (43,70 μ.) η οποία μαζί με την Ευγενία Κατιρτζή (41,00μ.) που κατέλαβε την τέταρη θέση πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση στην σφυροβολία των κορασίδων.

Η Φούτρη Δαμιάνη κατέλαβε την τέταρτη θέση στο άλμα σε ύψος με την πολύ καλή για την ηλικία της επίδοση 1,34 μ.

Στα 100 μ. των παίδων συμμετείχαν και οι Γιάννης Ρουσσάκης 19η θέση 12’’80 , και Πάρης Δημόπουλος. Στο άλμα σε μήκος των παίδων ο Κωτσίοπουλος Σωτήρης ήταν 5ος με 5,64 μ. Μητζήθρας Κώστας 8ος με 5,44 μ. και ο Δαβλάντης Σταύρος 12ος με 5,24 μ.

Στα 100 μ. είχαμε 13η την Νίκη Γιανναρά με 13’’49 και 19η την Κωτσιοπούλου Ιωάννα με 13’’91.

Στο άλμα σε μήκος μετά από πολύ καλό αγώνα η Φένια Τζιντή ήταν 4η με 5,08 μ. Στον ίδιο αγώνα η Βερβαινιώτη Μυρτώ 9η με 4,62 μ. η Μαρία Τελά 10η με 4,58 μ. η Κωστάκη Ζέτα 12η με 4,38μ. Παπαγεωργίου 14η με 4,18 μ. η Φουτρη Δαμιανή 20η με 4,03 και η Χατζοπούλου Ελένη 22η με 3,87 μ.

Στο άλμα επί κοντώ αγωνίστηκε και ο παμπαίδας Ευθύμιος Λεόντιος και η Μαρία Τελά.

Πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές και τις αθλήτριές μας και στους προπονητές τους Κώστα Δρακόπουλο, Σάκη Ρουσσάκη, Δημήτρη ΜΑΚΑΡΟΥΝΗ και Παναγιώτη Ζαρμπαλά.