Στην κλήρωση με καρδιοχτύπια...

Αύγουστος 28, 2014 - 22:19

Ιστορική πρόκριση για τον Αστέρα Τρίπολης στους ομίλους του Europa League

φωτογραφίες eurokinissi

Eστω και με άγχος στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης  με την Αρκαδική ομάδα τελικά να παίρνει το εισιτήριο για την αυριανή κλήρωση και το όνειρο πια να γίνεται πραγματικότητα.Ας αρχίσουν οι χοροί……….

Ο Αστέρας Τρίπολης πέρασε έστω και πιο δύσκολα του αναμενομένου τη δεύτερη δοκιμασία στην οποία τον υπέβαλλε η Μακάμπι Τελ Αβίβ στο "Αντώνης Παπαδόπουλος" της Λάρνακας, χάνοντας με 3-1 αλλά παίρνοντας την πρόκριση, σε συνάρτηση με το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα και περιμένει πλέον του αντιπάλους του στην κλήρωση για τους ομίλους του Europa League.

Ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο της Λάρνακας και φρόντισε να κάνει αισθητή την παρουσία του από τα πολύ πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πρώτα με τον Ρόλε και μετά με τον Μάσα, με την πρώτη ευκαιρία των τυπικά γηπεδούχων να έρχεται αμέσως μετά τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Μπεν Μπασάτ.

Ο Αστέρας αμυνόταν με έναν ιδιαίτερα ευφυή τρόπο και προσπαθούσε να φτάσει κοντά στην αντίπαλη περιοχή, κερδίζοντας τις στημένες φάσεις. Σε μία από αυτή, ο Γκοϊάν, πετάχτηκε μόνος του στο κέντρο της άμυνας και άνοιξε το σκορ, φέρνοντας αέρα ευρωπαϊκό στην Τρίπολη και δίνοντας ένα αποτελεσματικό χτύπημα στο ηθικό των Ισραηλινών.

Η Μακάμπι ωστόσο, προσπάθησε να απαντήσει αμέσως και τα κατάφερε σχεδόν αποτελεσματικά. Πέντε λεπτά αργότερα μετά το γκολ του Ρουμάνου, ο Μπαντάς έπιασε στον ύπνο την άμυνα της ελληνικής ομάδας και έφερε την αναμέτρηση στα ίσα.

Η αρχική τρικυμία στο κέντρο του Αστέρα Τρίπολης, έφερε τις επελάσεις του Ζάχαβι αλλά η επιπολαιότητα των συμπαικτών του, δεν έφερε το γκολ και με το ισόπαλο σκορ πορεύτηκαν οι δύο ομάδες μέχρι την ανάπαυλα.

Στο 53' ο Παντελιάδης, βλέποντας την άμυνα του Αστέρα Τρίπολης να καταρρέει και πάνω στην παρόρμηση της στιγμής, υπέπεσε σε πέναλτι ανατρέποντας τον Μίκχα. Ο Ζάχαβι το εκτέλεσε εύστοχα και έβαλε μπροστά την Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Η αλλαγή της ομάδας από το Ισραήλ, Πριτσα, έκανε το 3-1 στο 75' και έκανε την πρόκριση να περνά μέσα από ένα τεντωμένο σχοινί, η κατάληξη του οποίου ήταν αβέβαια. Στο δοκάρι του Ζάχαβι, οι καρδιές της ελληνικής ομάδας χτύπησαν πιο έντονα από ποτέ, με την μπάλα σε ένα κυριολεκτικά άψογο σουτ να καταλήγει κόρνερ.

Θα μπορούσε στις καθυστερήσεις με τον Πάρα να μειώσει ακόμη περισσότερο, εκμεταλλευόμενος την προώθηση του τερματοφύλακα της Μακάμπι, αλλά ο Αργεντινός δε βρήκε στόχο. Τέλος καλό, όλα καλά...

95' ΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΛΛΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣ Ο Αστέρας στους ομίλους
94' Κίτρινη οι Ζησόπουλος για καθυστέρηση
93' Σουτ του Πάρα από το κέντρο σε κενό τέρμα, η μπάλα σαδιστικά άουτ. Δύο λεπτά ακόμα
91' Κίτρινη στο Θεοδωρόπουλο για καθυστέρηση
90+ Πέντε τα λεπτά του έξτρα χρόνου
90' Τεράστια απόκρουση του Θεοδωρόπουλου σε σουτ του Ζάχαβι
86' Η καριέρα του ντε Μπλάσις τελειώνει στον Αστέρα, στη θέση του ο Πάρα
84' Τεράστια ευκαιρία για τη Μακάμπι με τον Πρίτσα. Πελαγοδρομεί η άμυνα του Αστέρα, ετοιμάζεται ο Πάρα. Αλλαγή για τη Μακάμπι Ο Ραντί στη θέση του Μπαντάς
80' Δέκα λεπτά έμειναν...
76' Ο Σανκαρέ στη θέση του Ρόλε
75' Αδράνεια στην άμυνα και πάλι, ο Πρίτσα κάνει το 3-1
72' Αλλαγή για τη Μακάμπι. Στη θέση του Μπεν Μπασάτ ο Πρίτσα
70' Είκοσι λεπτά έμειναν. Η αγωνία στο κατακόρυφο
65' H Μακάμπι πατάει στην περιοχή, ευτυχώς το σουτ του Μίκχα περνά άουτ
61' Αλλαγή και για τη Μακάμπι. Στη θέση του Ίγκεμπορ, ο Μπεν Χαΐμ
59 H πρώτη αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Τιε Μπι στη θέση του Μάσα . Ενισχύει το κέντρο ο Βεργέτης
54' Εκτελεί ο Ζάχαβι και κάνει το 2-1
53' H Μακάμπι κερδίζει πέναλτι σε τράβηγμα του Παντελιάδη
46' Ξεκινά το 2ο ημίχρονο , χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες
45' Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος
38'Αστέραρα-Ομαδάρα στη Θύρα 1, 6' λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου
31' Κίτρινη στιν Τιμπί για φάουλ στο Μάσα
30' Κλείνουμε μισή ώρα αγώνα, με τις δύο ομάδες ισόπαλες
27' Αδράνεια στην άμυνα του Αστέρα, ο Μπαντάς με πλασέ μέσα από την περιοχή κάνει το 1-1
23' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ Φάουλ Ρόλε, κεφαλιά του Γκόιαν και 0-1
19' Ο  ντε Μπλάσις χάνει τετ-α-τετ μετά από πάσα του Μάσα. Μεγάληγ ευκαιρία να γίνει το 0-1, περνάει ανεκμετάλλευτη
15' Η Μακάμπι πιέζει τον Αστέρ. Περίπου 200-250 οι φίλοι του Αστέρα στη θύρα 1
 11' Απαντά στις σημαντικές ευκαιρίες η Μακάμπι. Κεφαλιά του Μπεν Μπασάτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ
9' Πρώτη επίσκεψη της Μακάμπι στα καρέ του Αστέρα, σουτ του Μπεν Μπασάτ, μπλόκαρε εύκολα ο Θεοδωρόπουλος
8' Τεράστια ευκαιρία για τον Αστέρα. Λάθη στην άμυνα της Μακάμπι, πάσα του ντε Μπλάσις στο Μάσα, ο οποίος αστόχησε από ευνοϊκή θέση
3' Πρώτη ευκαιρία για τον Αστέρα με εκτέλεση φάουλ του Ρόλε, η μπάλα λίγο άουτ
20.28 Ο αγώνας αρχίζει ...ΠΑΜΕ ΑΣΤΕΡΑ!!!!!
20 26 Οι δύο ομάδες μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο. Ο πρόεδρος της ΠΑΕ Αστέρας σε δηλώσεις πριν τον αγώνα εξέφρασε τις ευχαριστίες του προς το ντε Μπλάσις, ο οποίος είναι και αρχηγός του Αστέρα
20.22 Στον πάγκο για τον Αστέρα: Μπαντής, Τιε Μι, Μπαράλες, Μπακασέτας, Σανκαρέ, Τσοκάνης, Πάρα
20.21 H ενδεκάδα της Μακάμπι: Πάμπλο, Μπεν Μπασάτ, Άλμπερμαν, Ζάχαβι, Μίκχα, Τίμπι, Χαρούς, Γεϊνί, Μπάντας, Γκαρθία, Ίγκλεμπορ