Ρετρό : Αστέρας Τρίπολης - ΑΕΚ Τρίπολης 1992-93 (video)

Φεβρουάριος 11, 2011 - 10:08

Αθλητικό  ρετρό  1992-93 Δ’  Εθνική

Αστέρας Τρίπολης-ΑΕΚ Τρίπολης 2-3

Γυρίζοντας  το χρόνο πίσω, σήμερα θα θυμηθούμε τον  αγώνα ανάμεσα  στον Αστέρα Τρίπολης και την ΑΕΚ  Τρίπολης την αγωνιστική περίοδο 1992-93 στα  πλαίσια του πρωταθλήματος  της Δ’ Εθνικής. Την περίοδο εκείνη, η ΑΕΚ έκανε πορεία πρωταθλητισμού, τελειώνοντας το πρωτάθλημα στην 3η θέση, ενώ ο Αστέρας δε γλίτωσε τον υποβιβασμό.

Το  αρκαδικό ντέρμπι  ήταν πλούσιο σε φάσεις και η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα με γκολ του Νικολούδη  στο 18ο λεπτό. Δώδεκα λεπτά αργότερα, ο Τζίμης Παρασκευόπουλος διπλασίασε τα τέρματα της ΑΕΚ, ενώ ο Αστέρας μείωσε το σκορ στο 32’ με τον Κουτσούρη.

Στην  επανάληψη, ο Τζίμης Παρασκευόπουλος  και πάλι ανέβασε  το δείκτη του σκορ στο 1-3 στο 65ο λεπτό και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Κουτσούρης δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα.

Αστέρας Τρίπολης: Κολοβός, Καραλέκας, Ρουμελιώτης (76’  Παύλου), Βορινιώτης, Ρούμπης, Κουτσούρης, Παναγιωτόπουλος, Καλόγηρος, Τζήλος, Λεόντιος (46’  Νασιάκος), Παπαγιάννης

ΑΕΚ Τρίπολης: Μήλης, Λαγούδης, Κυριάκης, Παπαδόπουλος, Μπέλτσος (63’ Καλαμάρης), Γούγαρης, Μιχαλόπουλος, Δ. Παρασκευόπουλος, Αναστόπουλος, Νικολούδης, Τζ. Παρασκευόπουλος (75’ Γαϊτανάρος)