Το ρεκόρ με κεφαλιές και τα 21 γκολ του Μπαράλες

Απρίλιος 29, 2015 - 11:07

Ο Χερόνιμο Μπαράλες έφτασε τα 21 γκολ στη φετινή αγωνιστική περίοδο, σκοράροντας με όλους τους τρόπους (σουτ, κεφαλιά, πέναλτι, φάουλ) και είναι ο μόνος ποδοσφαιριστής του Αστέρα που έχει σκοράρει σε όλες τις φετινές διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο, Europa League).

Τα 21 γκολ του Μπαράλες τη φετινή αγωνιστική περίοδο αναλύονται ως εξής: 9 με κεφαλιά, 6 με σουτ, 5 με πέναλτι και 1 με φάουλ.

Ο Χερόνιμο Μπαράλες του Αστέρα σκόραρε εναντίον του Πανθρακικού για 9η φορά φέτος με κεφαλιά, που αποτελεί ρεκόρ στη Super League και είναι η καλύτερη επίδοση τα τελευταία είκοσι χρόνια στην κορυφαία εθνική κατηγορία ισοφαρίζοντας την επίδοση του Μιρτσέκη από την σαιζόν 1994-1995.

Νωρίτερα, έχουν σκοράρει 9 γκολ με κεφαλιά, ο Γρηγόρης Χαραλαμπίδης του Παναθηναϊκού την περίοδο 1981-1982 και ο Θωμάς Μαύρος του Πανιωνίου την περίοδο 1989-1990.

Στην πρώτη θέση του σχετικού πίνακα παραμένει ο Αντώνης Αντωνιάδης του Παναθηναϊκού, που την περίοδο 1971-1972 σημείωσε 10 γκολ με κεφαλιά. Οι πέντε κορυφαίοι σκόρερ με κεφαλιά σε μία αγωνιστική περίοδο έχουν ως εξής: