Νικητής με οδηγό τον Ανδριόπουλο ο Πολύβιος στο τοπικό ντέρμπι με 58-49 τον Πελασγό

Οκτώβριος 21, 2018 - 18:24
0 σχόλια

Νικητής βγήκε ο Πολύβιος στο τοπικό ντέρμπι με τον Πελασγό στα πλαίσια της πρώτης αγωνιστικής με 49-58 .

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-9 με τον Πολύβιο να προπορεύεται (τυπικά εκτός έδρας) και το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με 12-17 . Η συνέχεια ήταν δυνατή με τις δύο ομάδες να τελειώνουν το ημίχρονο με 22-25 υπέρ του Πολυβίου . Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο με σκορ 35-35.

Έτσι όλοι περίμεναν ότι το παιχνίδι θα τελειώσει στο πόντο και ο νικητής θα κρυθεί στις λεπτομέρειες.

Όμως ο Ανδριόπουλος τους διέψευσε όσους το πίστευαν αυτό.

Μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει το παιχνίδι. Κέρδισε φάουλ και με Ολύμπια ψυχραιμία ευστόχησε και στις δύο .Και δεν σταμάτησε εκεί . Ευστόχησε σε δύο συνεχόμενα τρίποντα παρόλο που η μπάλα ήταν καυτή . Και έκανε το σκορ 47-53 . Στην συνέχεια το σκορ έγινε 47-58 και επι της ουσίας το παιχνίδι είχε λήξει . Ο Πελασγός μείωσε στην τελευταία επίθεση και το τελικό σκορ έγινε 49-58.

Τα δεκέλεπτα :12-17 , 22-25 , 35-35 , 49-58

ΚΟΜ ΠΕΛΣΓΟΣ (Τσατσουλής , Μανιάτη) :Αλεξάκης 7 , Κερκεμέζος 3(1) ,Μπουζαλάς 6 , Αριδάς 6 , Χρανιώτης 8 (1) , Δαλάτσης , Κρόκος , Αγγελόπουλος 4, Κουρέτας Π. 2 , Τσίρμπας 11(1) , Νώντας 2 , Κουρέτας Κ.

ΑΕΜ ΠΟΛΥΒΙΟΣ (Τσώνης , Νικητόπουλος) : Σπύρου , Ανδριόπουλος 8(2) , Φραγγέας 6 , Τρυφωνόπουλος 9 (1) , Κωσταπαππάς 12 (3) , Μπαλιώτης , Κελέρης , Βούλγαρης 13 , Λαζαρακόπουλος 2 , Σιαμπάνης , Απέργης 8(1) , Παναγόπουλος