Ήττα στην Πάτρα για τον Αρκαδικό

Μάρτιος 17, 2018 - 21:14

Το έργο του Αρκαδικού στην Πάτρα κόντρα στον Απόλλωνα ήταν ευθύς εξ' αρχής δύσκολο με την ομάδα της Τρίπολης να γνωρίζει την ήττα για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 με σκορ 94-66.

Η ομάδα της Τρίπολης με εξαίρεση το δεύτερο δεκάλεπτο όπου έκλεισε τη διαφορά στο -11 (47-36 σκορ ημιχρόνου) δεν μπόρεσε να μπει στο πνεύμα του αγώνα στα υπόλοιπα τρία γνωρίζοντας μοιραία βαριά ήττα από μια πιο έτοιμη, γεμάτη και με περισσότερες επιλογές ομάδα.

Η ήττα του ΣΕΦΑ από τον Απόλλωνα Πάτρας θεωρείται εντός προγράμματος και δεν βγάζει σε κάτι τους κυανόλευκους από τους στόχους τους που κοιτούν πλέον την δύσκολη συνέχεια που έχουν μπροστά τους.

Η Πατρινοί εκμεταλλεύτηκαν την επιθετική τους πολυφωνία με τον Αρκαδικό να μην μπορεί να βρει λύσεις σε καμία από τις δύο πλευρές του παρκέ με εξαίρεση ίσως το δεύτερο σχετικά δεκάλεπτο που είχε ρυθμό σε άμυνα και επίθεση.

Όαση επιθετικά για την ομάδα της Τρίπολης οι Σάββας Τζουγκαράκης με 19 πόντους και Τζόρνταν Πέλτιερ με 17 ενώ πολύ καλός ήταν και ο Γιάννης Προδρόμου που σημείωσε 12 πόντους έχοντας επίσης και 8 ριμπάουντ.

Το τελικό 94-66 φανερώνει τα όσα έγιναν στην Πάτρα μη αφήνοντας περιθώρια περαιτέρω κριτικής του παιχνιδιού με μελανό σημείο να αποτελεί η διαφορά και το γεγονός πως δεν μπόρεσε να φανεί πιο ανταγωνιστικός ο Αρκαδικός.

Δεκάλεπτα: 30-15, 47-36, 76-52, 94-66

Απόλλωνας Πάτρας (Οικονόμου): Μπαζίνας, Ακερ 15, Ματαλών 11 (6ασ.), Μαστρογιαννόπουλος 24 (4/6δ., 4/7τρ.), Αποστολίδης 3, Μπαζίνας, Παπαφωτίου, Κιτσούλης 9, Κασπίρης 3, Κουρέπης 6, Χείλαρης 2, Γόντικας 21 (12ρ.).

Αρκαδικός (Δεσποτάκης): Μπιζούκας, Βλάχος 2, Λυμπερέας 2, Σίνης 5, Μούκας, Προδρόμου 12 (8ρ.), Μαραγκάκης 1, Τζαϊδάς, Πέλτιερ 17, Γαρμπής 8, Αποστολίδης, Τζουγκαράκης 19.