Ήττα στην παράταση για τον Αρκαδικό από τον Δούκα

Απρίλιος 21, 2018 - 20:15

Ο Αρκαδικός γνώρισε την ήττα από τον Δούκα στο Δαίς με 111-110 στην παράταση ωστόσο το αποτέλεσμα αυτό δεν θα του στοιχίσει στις δύο αγωνιστικές που απομένουν για να ολοκληρωθεί η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Α2.

Το 99-99 της κανονικής διάρκειας του αγώνα δίνει το πλεονέκτημα διαφοράς στην ομάδα της Τρίπολης και παρά την ήττα της στο έξτρα πεντάλεπτο θα δώσει κανονικά το παρών στα play out.

Το τελικό 111-110 σε 45’ λεπτά παιχνιδιού μαρτυράει ότι οι άμυνες πήγαν περίπατο με τον ΣΕΦΑ να γνωρίζει την 21η του ήττα σε 28 αναμετρήσεις δείχνοντας και πάλι αρρυθμίες μακριά από την Τρίπολη.

Το παιχνίδι από την αρχή ξεκίνησε πολύ επιθετικά και για τις δύο ομάδες με τους γηπεδούχους να μπαίνουν με μεγάλη ενέργεια στο παρκέ με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με τον Δούκα μπροστά με 27-21.

Το επιθετικό μομέντουμ δεν άλλαξε ούτε στην δεύτερη περίοδο με τον Αρκαδικό να πλησιάζει σε απόσταση αναπνοής αλλά τον Δούκα να βρίσκει λύσεις εκμεταλλευόμενος την κακή άμυνα του ΣΕΦΑ πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με ένα + 4 και 57-53.

Το τρίτο δεκάλεπτο η κάθε ομάδα είχε τα καλά της διαστήματα με τον Δούκα και πάλι να επιβάλει τον ρυθμό του και τον Αρκαδικό να ακολουθεί με το παιχνίδι να έχει πάρει μια άγρια ομορφιά δεδομένης και της κρισιμότητας του κυρίως για τους γηπεδούχους με το 81-74 να είναι το σκορ της 3ης περιόδου για τους γηπεδούχους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Αρκαδικός ανέβασε την πίεση του βρήκε καλές επιθετικές επιλογές και αφού μείωσε την διαφορά πήγε το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά στις ειδικές καταστάσεις με το 99-99 να στέλνει τις δύο ομάδες στην παράταση για να βγει ο τελικός νικητής.

Στο έξτρα πεντάλεπτο το ντέρμπι συνεχίστηκε με τον Δούκα ωστόσο να είναι πιο ψύχραιμος και πιο τυχερός παίρνοντας στο νήμα την νίκη με 111-110 σε ένα άκρως επιθετικό και θεματικό παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 27-21, 57-53, 81-74, 99-99 (κ.α.), 111-110 (παρ.)

Δούκας (Γιαννόπουλος): Τόζιος 9 (1), Παναγιωταράς 19 (2), Δούβλης, Ιωάννου 23, Τσιότρας 9, Μαστόρος 6, Κουκουλάς 10, Ντιφαντής, Κυρίτσης 35 (2).

Αρκαδικός (Δεσποτάκης): Βλάχος 1, Σίνης 12, Μούκας 5 (1), Προδρόμου 29 (2), Μαραγκάκης 6 (2), Πελτιέρ 15, Γαρμπής 22 (1), Τζαϊδάς, Τζουγκαράκης 20.