Η τρίτη ήττα στο πρωτάθλημα… Κόροιβος - Αρκαδικός 73-56 (33-28)

Δεκέμβριος 11, 2010 - 19:28
1 σχόλια

Την τρίτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε ο Αρκαδικός, που έχασε στην Αμαλιάδα από τον Κόροιβο 73-56. Ο Αρκαδικός είχε κακά ποσοστά ευστοχίας, αφού τελείωσε τον αγώνα με 14/41 δίποντα και 2/14 τρίποντα (συνολικά 16/55 σουτ εντός παιδιάς), ενώ υστέρησε και στις μάχες των ριμπάουντ (32 έναντι 41 των γηπεδούχων).

Ο Αρκαδικός μετά το αρχικό 4-0 του Κόροιβου, κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο (4-6, 6-11, 11-16, 25-28) με κορυφαίους παίκτες εκείνο το διάστημα τους Γιαννουλάκο, Τσιότρα, Προδρόμου. Στο τελευταίο τρίλεπτο όμως, ο Κόροιβος έκανε ένα σερί 8-0 και πήρε προβάδισμα πέντε πόντων στο ημίχρονο (33-28).
Οι γηπεδούχοι μέχρι εκείνο το σημείο στηρίχθηκαν -σχεδόν αποκλειστικά- στο «δίδυμο» των Πέττα, Κοσάνοβιτς (που σημείωσαν συνολικά 24 από τους 33 πόντους του Κόροιβου.
Το τρίτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε το… καταστροφικό για τον Αρκαδικό, αφού σημείωσε δώδεκα πόντους με το Νίκο Κόκκαλη να σημειώνει εννέα (και τον Γιαννουλάκο τους άλλους τρεις). Κανένας άλλος παίκτης του Αρκαδικού δε σκόραρε σε αυτό το διάστημα. Ο Κόροιβος πήρε προβάδισμα με διψήφια διαφορά πόντων (48-35 και 51-40 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου), ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστές τους Υφαντή, Πέκοβιτς… εκτοξεύθηκε στους είκοσι (69-49)!
Το τελικό 73-56 ήρθε ως επιστέγασμα κάποιων ατομικών ενεργειών, με τον Κόκκαλη να σημειώνει συνολικά 16 από τους 28 πόντους του Αρκαδικού σε αυτό το διάστημα, ενώ οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στο φινάλε με τα περιφερειακά σουτ των Αποστολόπουλου, Δημητριάδη.

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης - Μήτσιου - Καραβίτης.
Δεκάλεπτα: 13-16, 33-28, 51-40, 73-56.
Κόροιβος (Νυπεργιάλης): Πασαλίδης, Τσαμπής 2, Μπεκρής, Αθανασιάδης, Πέττας 17 (1), Πέκοβιτς 16 (4), Αποστολόπουλος 5 (1), Υφαντής 10 (2), Κοσάνοβιτς 17, Δημητριάδης 6 (2).
Αρκαδικός (Σμυρνιώτης): Τσιότρας 8 (1), Παπαδάκης 5, Αντωνιάδης 2, Κόκκαλης 15 (1), Προδρόμου 6, Κάντιτς, Μπρόζος 6, Μόρφης, Γιαννουλάκος 12, Κατιάκος 2.