Φιλική ήττα από τον Απόλλωνα…

Οκτώβριος 03, 2010 - 12:00

Τη φιλική ήττα από τον Απόλλωνα Πατρών γνώρισε ο Αρκαδικός, που ηττήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο της Τρίπολης 67-74 σε ένα παιχνίδι που είχε αρκετές εναλλαγές στο σκορ, καλό ρυθμό και κατά διαστήματα όμορφες και εντυπωσιακές φάσεις.

Ο Αρκαδικός βρέθηκε πίσω στο σκορ (29-39) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά για μία ακόμα φορά η εντυπωσιακή άνοδος της ομάδας ήρθε στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν η ομάδα του Γιάννη Σμυρνιώτη σημείωσε όσους πόντους είχε πετύχει συνολικά στο πρώτο ημίχρονο και πέρασε μπροστά στο σκορ με 58-57 (29-18 το επιμέρους σκορ αυτό το διάστημα), ενώ λίγο αργότερα η διαφορά πήγε στο +6 (65-59).
Στο φινάλε του παιχνιδιού όμως, ο Απόλλων Πατρών έφτασε στη νίκη με 67-74 «απαντώντας» με ένα σερί 2-15(!) επί του Αρκαδικού, έχοντας τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Αργυρόπουλος, Μίλοβιτς, Πάντελιτς και Δανιήλ).
Ο προπονητής του Αρκαδικού Γιάννης Σμυρνιώτης δοκίμασε διάφορα σχήματα και συστήματα απέναντι σε μία έμπειρη και ιστορική ομάδα όπως είναι ο Απόλλων Πατρών.
Στα θετικά του Αρκαδικού η καλή εμφάνιση των Αντωνιάδη, Μόρφη, που μέχρι σήμερα δεν είχαν πάρει επιθετικές προσπάθειες και Κάντιτς, παρά το γεγονός ότι ο τελευταίος δεν έχει μπει ακόμα στο κλίμα της ομάδας, αλλά και η εξαιρετική απόδοση των παικτών του κατά τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου.
Δεκάλεπτα: 14-14, 29-39, 58-57, 67-74.
Αρκαδικός (Σμυρνιώτης): Τσιότρας, Παπαδάκης 9, Αντωνιάδης 12, Προδρόμου 6, Κάντιτς 12(2), Νεοφυτίδης, Μπρόζος 5, Μόρφης 12, Γιαννουλάκος 6, Κατιάκος 5.
Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Αργυρόπουλος 20(1), Ζαφείρης, Λιανός 6(1), Κορωνίδης 6, Δανιήλ 12(2), Μίλοβιτς 15(3), Λυμπέρης 3(1), Πάντελιτς 12(1).
Το δεύτερο φιλικό παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 6 Οκτωβρίου στις 6 μ.μ. στην Πάτρα.