'Εχασε αλλά κράτησε τη διαφορά ο Αρκαδικός

Φεβρουάριος 25, 2017 - 18:55
2 σχόλια

Την ήττα από τους Μαχητές γνώρισε ο Αρκαδικός στη Θεσσαλονίκη με 78-67 . Οι Αρκάδες πλήρωσαν την αστοχία τους από τα 6,,75 και το κακό ξεκίνημα στο 4ο Δεκάλεπτο . Το θετικό για την ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου είναι πως κράτησε τη διαφορά από το +13 του πρώτου γύρου

1o Δεκάλεπτο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μένουν χαμηλά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι παίζοντας άμυνα ζώνης εκμεταλλεύονταν την αστοχία του Αρκαδικού και είχαν ένα σταθερό προβάδισμα  στο σκορ . Οι παίκτες του Γιάννη Διαμαντάκου πραγματοποίησαν επιθετικά ένα από τα χειρότερα δεκάλεπτα και έμειναν μόλις στους 9 πόντους  με το δεκάλεπτο να τελειώνει 16-9

2ο Δεκάλεπτο

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και κράταγαν τη διαφορά στους 8 πόντους ώσπου ο προπονητής του Αρκαδικού «ανακάτεψε» την τράπουλα παίζοντας στην ίδια πεντάδα με Τζουγκαράκη  - Κουρέπη ,βγάζοντας παράλληλα και τον άσσο από το μανίκι του, τον εκπληκτικό Γαρμπή. Ο Αρκαδικός χτύπησε κάτω από τη ρακέτα με τους ψηλούς του βρίσκοντας και το σουτ με τον Γαρμπή μειώνοντας στους 4 πόντους . Στο φινάλε του δεκαλέπτου ο Ρεντίκας πέτυχε εκπληκτικό τρίποντο από το κέντρο του γηπέδου με το σκορ να γίνεται 38-34

3ο Δεκάλεπτο

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πάρουν μία διαφορά ασφαλείας και κατάφεραν να προηγηθούν φτάνοντας τη διαφορά στο +9 46-37.Η απάντηση του Αρκαδικού ήταν άμεση και μείωσε στους 2 ,οι «μπλε» είχαν μάλιστα την ευκαιρία να ισοφαρίσουν ή να περάσουν μπροστά στο σκορ αλλά οι λάθος επιλογές δεν τους το επέτρεψαν . Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 54-51

4ο Δεκάλεπτο

Ο Αρκαδικός μπήκε στο παρκέ πολύ νευρικός κάνοντας τρία ομαδικά φάουλ στο πρώτο λεπτό , ενώ είχε 0/ 6 τρίποντα και 0/1 δίποντα. Οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν και προηγήθηκαν 60-51. Οι γηπεδούχοι  έφτασαν να σε σημείο να καλύψουν τη διαφορά από την ήττα του πρώτου γύρου όπου είχαν ηττηθεί με 13 πόντους . Έστω και αργά ο Αρκαδικός αντέδρασε μειώνοντας στους 5 πόντους αλλά δεν είχε τα ψυχικά αποθέματα για να διεκδικήσει τη νίκη. Οι Μαχητές ήταν όνομα και πράγμα και πάλευαν έως το τέλος για να πάρουν τη διαφορά με τους κυανόλευκους να παίζουν με τη φωτιά , ευτυχώς να χωρίς να καούν με το τελικό σκορ 78-67

Δεκάλεπτα: 16-9, 38-34, 54-51, 78-67.

ΜΑΧΗΤΕΣ (Χατζηκυριακίδης): Χατζηκυριακίδης 21 (5), Βελισσαρίου, Γερομιχαλός 7 (1), Καλαμπάκας 17 (1), Ναούμης 16 (3), Στόλης 4, Δίπλαρος 2, Τάταρης, Τζαουάρα 11.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος 5 (1), Πίνης 2, Κουρέπης, Προδρόμου 13 (2), Ρεντίκας 18 (1), Γαρμπής 7 (1) Τζουγκαράκης 19.