Διπλό και ανατροπή να γουστΑΡΗΣ με «υπογραφή» Καστρίτη

Ιανουάριος 12, 2019 - 20:04

Ο Άρης βρέθηκε στα σχοινιά, βρέθηκε ακόμα και με 15 πόντους πίσω στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου όμως βρήκε το σθένος, την ψυχή και τον τρόπο να γυρίσει το παιχνίδι και να φύγει από το Ρέθυμνο με μια σπουδαία νίκη με σκορ 74-76.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη πήρε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη ανεβάζοντας το ρεκόρ της στις 4-10 και παράλληλα μία ακόμα βαθιά βαθμολογική ανάσα σε ενόψει της δύσκολης συνέχειας του πρωταθλήματος της Basket League.

Το παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά έδειξε να είναι ισοροπηένο όμως οι γηπεδούχοι εκμεταλευόμενοι τα λάθη και το κακό αμυντικό transition του Άρη πήραν προβάδισμα χρίζοντας ουσιαστικές διαφορές γύρω και πάνω από τους 10 πόντους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η άμυνα του Άρη είχε την απαιτούμενη ενέργεια με τους παίχτες του Γιάννη Καστρίτη να διαβάζουν άριστα στην επίθεση χτυπώντας τις αδυναμίες της ομάδας της Κρήτης και με τον Λάκι Τζόουνς να δείχνει πως διαθέτει "κρύο" αίμα και buzzer beater με την λήξη να δίνει το τεράστιο ροζ φύλλο αγώνα στους κιτρινόμαυρους.

Κορυφαίος ο ΜακΓκι με duble duble με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, άνθρωπος της τελευταίας στιγμής ο Τζόουνς με 8 πόντους αλλά το τρίποντο της νίκης, πολύ καλός και ο Μπελ με 14 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-18, 42-32, 57-51, 74-76.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Ζιάγκος):Τζόνσον 10 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Χριστοδούλου 23 (5), Μπαρτ 17 (9/9 βολές), Κλάντον 2, Ντάνιελς 7, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης 2, Ραζής, Κουρέπης, Τζόουνς 13 (4/5 τρίποντα).

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Φλιώνης 9 (1), Μποχωρίδης 17, ΜακΓκί 13 (10 ριμπάουντ), Μπελ 14 (3), Χάρις 6 (2), Σλαφτσάκης 2, Τολιόπουλος, Χρηστίδης, Τζόουνς 8, Νταλό 5 (1), Κάιζερ 2.