«Δραπέτευσε» με το «διπλό» από το Άργος! ΑΕΚ Άργους – Αρκαδικός 64-66 (photos)

Φεβρουάριος 25, 2011 - 21:23
1 σχόλια

Ο Γάλλος φιλόσοφος Μισέλ ντε Μοντέν έλεγε πώς «Οι πιο γενναίοι συχνά είναι οι πιο άτυχοι»όμως στην περίπτωση του Αρκαδικού, αυτή η ρήση ανατράπηκε, καθώς αποδείχθηκε πώς οι πιο γενναίοι είναι οι πιο τυχεροί και αυτοί που στο τέλος κερδίζουν.

Χωρίς το Σωκράτη Γκιζογιάννη (που τραυματίστηκε στο παιχνίδι με τον ΑΓΟΡ) και τους δύο κορυφαίους σκόρερ της ομάδας στο φετινό πρωτάθλημα, το Δημήτρη Κατιάκο και το Νίκο Κόκκαλη, αλλά και με μόλις 6/19 βολές και τον Γιώργο Μπρόζο να τραυματίζεται στην τελευταία περίοδο (αντικαταστάθηκε, αλλά έσφιξε τα δόντια και επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο), ο Αρκαδικός κατάφερε να… δραπετεύσει με το… διπλό απόψε από το Άργος,επικρατώντας στο Πελοποννησιακό ντέρμπι της γηπεδούχου ΑΕΚ με 66-64.

Οι παίκτες του Αρκαδικού, γνωρίζοντάς τα προβλήματα τους από την αρχή της αναμέτρησης, έπαιξαν γενναία και στο φινάλε του αγώνα, παρά το γεγονός πώς είδαν την ΑΕΚ με σερί 16-3 (από 34-46 να προηγείται 50-49 με καλάθι του Παπαντωνίου) να προηγείται και πάλι στο σκορ, κατάφεραν να μείνουν στη διεκδίκηση του αγώνα και στο τέλος να πανηγυρίσουν την εκτός έδρας νίκη σταματώντας στο Άργος το σερί των τεσσάρων αρνητικών αποτελεσμάτων…

Το νικητήριο καλάθι σημείωσε με λέυ-απ ο εορτάζων αύριο Γιάννης Προδρόμου, ακριβώς στη λήξη του παιχνιδιού μετά από ασίστ του Παπαδάκη και αφού η μπάλα ισορρόπησε για περίπου ένα δευτερόλεπτο πάνω στη στεφάνη πριν πέσει στο καλάθι!

Αυτό το λέυ-απ και το νικητήριο καλάθι του Προδρόμου θα μπορούσε να είναι και ένα προσωπικό δώρο του γκάρντ του Αρκαδικού για τα αυριανά 24ά γενέθλιά του!

Το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης είχε πολύ σασπένς, εναλλαγή συναισθημάτων και από τις δύο πλευρές, δημιουργώντας το τέλειο ντεκόρ σε ένα παιχνίδι με εξέλιξη Χιτσκοκικού σεναρίου μέχρι το φινάλε του.

1:05Με δύο εύστοχες βολές ο μεγάλος πρωταγωνιστής του ντέρμπι Ανδρόνικος Γκιζόγιαννης φτάνει στους 25 προσωπικούς πόντους και δίνει το προβάδισμα στην ΑΕΚ Άργους με 60-59 ξεσηκώνοντας την κερκίδα.

0:51Ο Παπαδάκης, ως αρχηγός δε φοβάται να πάρει το σουτ πάνω του και να δώσει πάλι το προβάδισμα στον Αρκαδικό (60-61). Εναλλαγή συναισθημάτων και σειρά των φίλων του Αρκαδικού να πανηγυρίσουν.

0:33Ο Αλέξης Ράπτης κάνει μπάσιμο και με δύσκολη προσπάθεια μπροστά στο Γιαννουλάκο ξαναδίνει το προβάδισμα στην ΑΕΚ (62-61). Παιχνίδι για γερά νεύρα.

0:14Στην τελευταία προσπάθεια του Αρκαδικού, γίνεται λάθος συνεννόηση. Ο Γκιζογιάννης κερδίζει τη μπάλα, αλλά δίνει μία αγκωνιά στον Προδρόμου που παρακολουθεί από κοντά τη φάση. Η ετυμηγορία των διαιτητών είναι αντιαθλητικό φάουλ και ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ΑΕΚ γίνεται ξαφνικά μοιραίος παίκτης. Ο Προδρόμου, αφού συνέρχεται πρώτα, ευστοχεί και στις δύο ελεύθερες βολές ξαναδίνοντας το προβάδισμα στον Αρκαδικό (62-63).

0:13Στην επαναφορά της μπάλας έγινε φάουλ των γηπεδούχων στον Μπρόζο. Ο Μακεδόνας φόργουορντ του Αρκαδικού ευστοχεί στη μία βολή και δίνει προβάδισμα δύο πόντων (62-64).

0:05Ο πρώην παίκτης του Αρκαδικού Γιώργος Κοψαύτης κερδίζει φάουλ και δικαίωμα για δύο ελεύθερες βολές. Σβήνει το φωτεινό ταμπλό, γίνεται μία καθυστέρηση μέχρι να φτιαχτεί και πάλι. Μετά από πέντε περίπου λεπτά διακοπής, ο Κοψαύτης ισοφαρίζει σε 64-64 ευστοχώντας και στις δύο ελεύθερες βολές. Είναι σειρά των φίλων της ΑΕΚ να πανηγυρίσουν, αφού πλέον είναι ορατό το ενδεχόμενο της παράτασης. Ο Σμυρνιώτης καλεί τάιμ-άουτ για τις τελευταίες οδηγίες.
0:00 Ο Παπαδάκης κάνει διείσδυση, κλείνεται, αλλά πασάρει στον επερχόμενο Προδρόμου που με λέυ-απ χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του (64-66) και αφού πρώτα η μπάλα κάνει τρελή ισορροπία στη στεφάνη πριν πέσει μέσα στο καλάθι!
Διαιτητές: Μαγκλογιάννης, Τσώνος, Δημόπουλος
Δεκάλεπτα: 16-17, 30-28, 37-46, 64-66.
ΑΕΚ Άργους (Οικονομάκης): Παπαντωνίου 6, Λάππας 2, Κοψαύτης 7 (1), Ράπτης 6, Λιούις 12, Κασαμπαλής 6, Γκιζόγιαννης 25 (5).
Αρκαδικός (Σμυρνιώτης): Τσιότρας, Παπαδάκης 19 (1), Αντωνιάδης, Προδρόμου 16 (1), Νεοφυτίδης 3, Μπρόζος 11 (2), Μόρφης 4, Γιαννουλάκος 13.