Κόστισε το τελευταίο δεκάλεπτο... Αετός-Αρκαδικός 97-88

Οκτώβριος 25, 2014 - 18:59
8 σχόλια

Δεύτερη σερί ήττα για τον Αρκαδικό, που δεν κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες.

Το τελικό 97-88 αφήνει μια πικρία στην ομάδα της Τρίπολης μιας και σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα ο Αρκαδικός ήταν μπροστά στο σκορ, όμως στα τελευταία λεπτά η ομάδα έχασε την αυτοσυγκέντρωση της και γνώρισε την ήττα. Για να γίνει αυτό βοήθησαν και οι διαιτητές της αναμέτρησης οι οποίο όσο περνούσε ο χρόνο σφύριζαν το παραμικρό.

Ο Αρκαδικός ήταν πίσω στο σκορ μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο το οποίο και τελείωσε με τους γηπεδούχους να προηγούνται 19-17.  Από εκεί και πέρα η ομάδα του κ. Καστρίτη έκανε ότι μπορούσε για να κρατήσει μια διαφορά ασφαλείας από τον αντίπαλο, όμως κάποια λάθη των παικτών και…. όχι μόνο , κράτησαν κοντά στο σκορ τον Αετό.

Ο Τζόρτζεβιτς έκανε ότι μπορούσε σε άμυνα και επίθεση. Πέτυχε 23 πόντους όμως φορτώθηκε και με 5 φάουλ. Διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Καρύδας (18) και Θανόπουλος 11.

Μέχρι τα τελευταία 3 λεπτά του αγώνα ο Αρκαδικός έδειχνε να παίρνει την νίκη, εύκολα ή δύσκολα, όμως κάπου εκεί έπεσε ένα μπλάκ ουτ και ο Αετός με κάποια γκολ-φάουλ και κάποια σουτ τριών πόντων την έδωσαν το προβάδισμα το οποίο ο Αρκαδικός προσπάθησε μέχρι τέλους, αλλά δεν κατάφερε να το γυρίσει

Αετός-Αρκαδικός 97-88
Δεκάλεπτα: 19-17, 42-42, 62-68, 97-88
Διαιτητές: Παναγιώτου – Παγώνης – Δαρλαμήτσος
Αετός (Κατσούνης): Θεοδωράκος, Μητσάκης 9 (1), Κουκουνιάς 6, Μπασδέκης, Κόκκαλης 17 (7 ριμπ., 3 ασιστ), Βαρνάβας, Μόρφης 7, Τοπάλης 11 (1), Μιχόπουλος (5 ριμπ.), Ροδόστογλου 21 (2), Πέτρουλας 10 (3), Τζουγκαράκης 16
Αρκαδικός(Καστρίτης): Τζόρτζεβιτς 23 (8 ριμπ.), Κωνσταντίνου, Καρύδας 18 (2), Κοψαύτης 8 (2), Χατζης 8 (2), Αναστασάκης 4, Θανόπουλος 11 (3), Μάλλιος 9 (1), Καλλινικίδης 7 (1), Σταματόπουλος

1:15 19-15

Πολλά φάουλ και για τις 2 ομάδες. Ο Αρκαδικός έχει αρχίσει να φτιάχνει την εικόνα του στην επίθεση.

Τέλος 1ου Δεκαλέπτου 19-17

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη αν και δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι, με ηγέτη τον Τζόρτζεβίτς με 8 πόντους και τον Καρύδα με 7 δείχνει ότι στο επιθετικό κομμάτι δεν θα έχει πρόβλημα.

2ο Δεκάλεπτο

7:25 25-24

7:00 25-27

Το παιχνίδι δείχνει να είναι ντερμπι και οι δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο

4:00 30-33

Κάποιες λανθασμένες επιλογές στην επίθεση δεν αφήνουν τον Αρκαδικό να πάρει τη διαφορά

1:59 37-36

Τα λάθη στην επίθεση επέτρεψαν στον Αετό να πάρει και πάλι προβάδισμα

Τέλος 1ου ημιχρόνου 42-42

Τζόρτζεβιτς και Καρύδας έχουν από 13 πόντους ο καθένας και κρατάνε ζωντανή την επίθεση του Αρκαδικού. Φαίνεται πως ο αγώνας θα κριθεί στον πόντο.

2:38 57-62

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Αρκαδικός είναι μονίμως μπροστά στο σκορ αλλά κάποια λάθη δεν του επιτρέπουν να πάρει τη διαφορά που μπορεί

1:37 59-66

Το προβάδισμα του Αρκαδικού ανάγκασε τον προπονητή του Αετού να ζητήσει τάιμ άουτ

Τέλος 3ου δεκαλέπτου 62-68

4ο Δεκάλεπτο

8:20 68-71

Δεν μπήκε καλά στο 4ο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη και ο Αετός κατάφερε να μειώσει τη διαφορά