Η ιστορία γράφεται και με ήττες: Τότεναμ-Αστέρας 5-1

Οκτώβριος 23, 2014 - 23:56
4 σχόλια

Έχασε από την Τότεναμ, κέρδισε εμπειρίες

Η Αρκαδική ομάδα γνώρισε την ήττα με 5-1 από την Τότεναμ χάρη στο χατ τρικ του Κέιν και τα δύο τέρματα του Λάμελα στην 3η αγωνιστική του Europa League. Ο Αστέρας είχε τις ευκαιρίες τόσο με τον Πάρα στο ανεπανάληπτο τετ α τετ του πρώτου ημιχρόνου όσο και με τον Ουσέρο στο δεύτερο καταφέρνοντας ωστόσο να σκοράρει  με τον απευθείας φάουλ του Μπαράλες σημειώνοντας έτσι το γκολ της τιμής στο 89'.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά, με τους Αρκάδες να καταφέρνουν να κρατήσουν τα «σπιρούνια» εκτός περιοχής, και στο 6’ ο Μάσα βρέθηκε μόνος του στην περιοχή από μπαλιά του Ουσέρο, όμως το πλασέ του πέρασε άουτ. Στο 13’ ο Κέιν με εντυπωσιακό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Κοσίτσκι και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Η ελληνική ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει και κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και στο 25’ απείλησε με την κεφαλιά του Ζησόπουλου που πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Γιορίς. Στο 29’ ο Αστέρας Τρίπολης έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν ο Πάρα μετά από μπαλιά του Ουσέρο βρέθηκε απέναντι από τον Γιορίς, αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει σε πρώτο χρόνο και στη συνέχεια ο Φάζιο έδιωξε πάνω στην γραμμή τη νέα προσπάθεια του Αργεντινού. Κι επειδή η μπάλα τιμωρεί, στο επόμενο λεπτό ο Λαμέλα με εντυπωσιακό σουτ από τη γραμμή της περιοχής έκανε το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος, ο Αστέρας μπήκε καλά στο πιχνίδι και προσπάθησε να απειλήσει, ωστόσο δεν κατάφερε τα κατάφερε και στο 65’ σε μια επίθεση της αγγλικής ομάδας, ο Λαμέλα κέρδισε κόντρες μέσα στην περιοχή με σουτ νίκησε τον Κοσίτσκι πέτυχε το 3-0.Ο Αστέρας προσπάθησε να πετύχει ένα γκολ και στο 69’ ο Ουσέρο έχασε μοναδική ευκαιρία να το πετύχει, όταν έπιασε ένα σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Γιόρις απέκρουσε με υπερένταση σε κόρνερ. Όσο περνούσε η ώρα οι Αρκάδες έμεναν από δυνάμεις και στο 76’ ο Κέιν από κοντά πέτυχε το 4-0. Στο 81’ ο Κέιν με κεφαλιά πέτυχε το 5-0, καθώς μετά από φάση διαρκείας βρήκε δίχτυα.

Στο 86’ ο Γιορίς ανέτρεψε τον Τσοκάνη έξω από την περιοχή και ο διαιτητής τον απέβαλε. Χρέη τερματοφύλακα εκτέλεσε ο Κέιν και ο Μπαράλες κατάφερε να σκοράρει στο 89’ για το 5-1.

Τότεναμ (Ποκετίνο): Γιορίς, Φερτόνγκεν, Φάζιο, Ντέιβις, Ντίερ, Ντεμπελέ, Καπουέ, Λαμέλα (76’ Έρικσεν), Τάουνσεντ (83’ Λένον), Κέιν, Αντεμπαγιόρ (76’ Τσαντλί)

Αστέρας Τρίπολης (Βεργέτης): Κοσίτσκι, Σανκαρέ, Ζησόπουλος, Λούι, Παντελιάδης, Μουνάφο, Ουσέρο, Ρόλε (73’ Μπαράλες), Τσοκάνης, Μάσα (82’ Μπακασέτας), Πάρα (80’ Νίκο Φερνάντες)

Θυμηθείτε  το live της αναμέτρησης:

90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

89' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ Ο Μπαράλες εκτελεί φάουλ, η μπάλα φεύγει από τα χέρια του Κέιν και γίνεται το 5-1

87' Κόκκινη κάρτα στο Λιορίς, που ανέτρεψε εκτός περιοχής τον Τσοκάνη, ο οποίος ήταν σε θέση για γκολ. Ο Κέιν, που έχει πετύχει τα τρία γκολ, φοράει φανέλα τερματοφύλακα και γάντια...

85' 21478 τα εισιτήρια του αγώνα

83' Ο Τάουνσεν δίνει τη θέση του στο Λένον

81' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΤΕΝΑΜ O Κέιν και πάλι κάνει το 5-0

80' Ο Φερνάντεθ δίνει τη θέση του στον Πάρα

77' Ο πρωταγωνιστής του αγώνα Λαμέλα δίνει τη θέση του στον Έικσεν και ο Αντεμπαγιόρ στον Τσαντλί

76' Γκολ για την Τότεναμ 4-0 με κοντινό πλασέ του Κέιν

73' Πρώτη αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Μπαράλες στη θέση του Ρόλε

70' Υπέροχο σουτ του Ουσέρο, φανταστική απόκρουση του Λιορίς σε κόρνερ

66' ΓΚΟΛ για την Τότεναμ Νέο σουτ του Λαμέλα στην κλειστή γωνία του Κοσίσκι και 3-0

58' H Μπεσίκτας προηγείται με 4-0 στο Βελιγράδι!!!

55' Ο Κέιν διώχνει τη μπάλα μπροστά από τον Πάρα στη μικρή περιοχή. Ο Αστέρας πιέζει...

54' Ο Μάσα υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ. Ο Αργεντινός καλύπτεται από αμυντικό, ο βοηθός στερεί από τον Αστέρα το 2-1

53' Μπαράλες, Μπακασέτα και Γιαννιώτα σηκώνει για ζέσταμα ο Βεργέτης

46' Καμία αλλαγή για τις δύο ομάδες

Όλα έτοιμα για την έναρξη του 2ου ημιχρόνου

45' Τέλος του ημιχρόνου, με τον Αστέρα να χάνει 2-0. Διεύρυνε το προβάδισμά της η Μπεσίκτας, κερδίζει με 2-0 στο Βελιγράδι

41' Στο άλλο μάτς του ομίλου Παρτίζαν-Μπεσίκτας 0-1

40' Ξανά μακρινό σουτ του Τάουνσεν, η μπάλα λίγο άουτ

37' Κίτρινη στον Παντελιάδη για φάουλ στον Τάουνσεν

35' Αν είχε μπει το γκολ του Πάρα.... Δύο γκολ για τους Λονδρέζους με δύο σουτ έξω από την περιοχή.

31' Απίστευτης ομορφιάς το γκολ του Λαμέλα.Δεν το πιστεύουν ούτε οι οπαδοί της Τότεναμ, που το ξαναβλέπουν στα μάτριξ, τον τρόπο με τον οποίο σκόραρε ο Αργεντινός επιθετικός.

30' Ο Λαμέλα κάνει το 2-0. Οι παίχτες του Αστέρα ζητούν φάουλ, ολιγωρία και με φοβερό σουτ, ο επιθετικός της Τότεναμ κάνει το 2-0. Φανταστικό γκολ

29' ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ!!!! Δπλό τετ-α-τετ του Πάρα, βγαίνει νικητής ο Λιορίς

25' Μεγάλη φάση για τον Αστέρα. Φάουλ του Ρόλε, κεφαλιά του Ζησόπουλου, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λιορίς

24' "Αστεράρα-Ομαδάρα" ακούγεται στις κερκίδες...

23' Ο Κοσίσκι με τα πόδια διώχνει τη μπάλα μπροστά από το Ντεμπελέ

21' Μακρινό σουτ του Ρόλε, μπλοκάρει ο Λιορίς

13' Ο Κέιν με μακρινό σουτ, και αφού η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, κάνει το 1-0

8' Περίπου 20.000 οι φίλαθλοι στο White Hart Lane

7' Η Τότεναμ απαντάει στις ευκαιρίες με σουτ του Κέιν έξω από την περιοχή, η μπάλ αλίγο άουτ

6' Πρώτη επιθετική ενέργεια του Αστέρα. Ο Μάσα από τα όρια της περιοχής πιάνει το σουτ, η μπάλα περνάει άουτ

22.05 Το παιχνίδι αρχίζει με την Τότεναμ στη σέντρα

Τότεναμ: Λιορίς, Βερτόνχεν, Ντάιρ, Φάτζιο, Ντέιβις, Λάμελα, Τάουνσεντ, Ντεμπελέ, Καπουέ, Αντεμπαγιόρ, Κανέ

Αστέρας: Κοσίσκι, Παντελιάδης, Σανκαρέ, Λούι, Μουνάφο, Ουσέρο, Ρόλε, Ζησόπουλος, Τσοκάνης, Μάσα, Πάρα