6ος στην παγκόσμια γυμνασιάδα ο Σιάκουλης -Τιμήθηκαν μαζί με τον προπονητή του

Δεκέμβριος 18, 2009 - 08:38

Ακόμα μία μεγάλη επιτυχία πρόσθεσε στο ενεργητικό του και μάλιστα σε παγκόσμιο επίπεδο, ο σφυροβόλος του ΓΣ Αρκαδίας Βασίλης Σιάκουλης, ο οποίος στην παγκόσμια γυμνασιάδα που έγινε στη Ντόχα του Κατάρ κατετάγη 6ος με βολή 67.02.

Ο αθλητής του Σπύρου Τριανταφυλλόπουλου αν ήταν λίγο πιο τυχερός και αποτελεσματικός στις βολές του θα μπορούσε να ήταν μέσα στα μετάλλια. Μιλώντας για την επιτυχία του αθλητή του ο Σπύρος Τριανταφυλλόπουλος δήλωσε στα Κ.Ν. «Είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα, αφού ο Βασίλης συμμετείχε σε έναν ακόμα αγώνα και σε ένα ακόμα μεγάλο τελικό διεθνής διοργάνωσης. Καταφέραμε να ξεπεράσουμε κάποια μικροπροβλήματα τραυματισμών και πιστεύω πώς αν είχαμε λίγο τύχη, τότε θα μπορούσαμε να μιλάμε για ένα μετάλλιο.

Δεν πειράζει, βλέπουμε τώρα την επόμενη χρονιά και τη σταθερότητα του Βασίλη σε υψηλές επιδόσεις. Οι εμπειρίες από αυτούς τους αγώνες θα μας φανούν σημαντικές στο εγγύς μέλλον»

Νικητής του αγωνίσματος αναδείχθηκε ο «οικοδεσπότης» Αμέρ Άχμαντ με βολή 69.60, ενώ το αργυρό μετάλλιο κέρδισε ο Γάλλος Κουεντίν Μπιγκό με βολή στα 69.31 και το χάλκινο πήγε στον Κύπριο ρίπτη Αλέξανδρο Πουρσανίδη που έκανε την καλύτερη του φετινή επίδοση με 68.76.

Πιο πίσω ακολούθησαν ο Ρώσος Εβγένι Κοροτόφσκι, που ήταν και στον τελικό του παγκόσμιου πρωταθλήματος στην Ιταλία το περασμένο καλοκαίρι με 68.55, ο Τούρκος Τόιγκα Χιζαρντέρε με 67.36 και ο Έλληνας σφυροβόλος. Την οκτάδα συμπλήρωσαν ο Ουκρανός Μαξίμ Λέπιν (64.67) και ο Τσέχος Ντάνιελ Τσάπεκ.

Στο παρελθόν μόνο ο Παναγιώτης Κουρής στο επί κοντώ με την 5η θέση το 2006 στη Θεσσαλονίκη έχει πάρει καλύτερη θέση στην παγκόσμια γυμνασιάδα, ενώ ο Σάκης Καλδής στους ίδιους αγώνες είχε τερματίσει 7ος στα 3.000 μέτρα.

- Ο Σύλλογος Φίλων Κλασσικού Αθλητισμού (ΣΦΚΑ) κάθε χρόνο τιμάει τους καλύτερους ανά κατηγορία και αγώνισμα. Έτσι πριν λίγες ημέρες στην Αθήνα, τίμησε τόσο τον Βασίλη Σιάκουλη, όσο και τον προπονητή του Σπύρο Τριανταφυλλόπουλο.