Οι ανατροπές του Αρκαδικού… για καρδιακούς

Μάρτιος 02, 2010 - 21:31

Ο Αρκαδικός, όπως παραδέχονται πλέον οι ειδήμονες του ελληνικού μπάσκετ, ανήκει στις φετινές ευχάριστες εκπλήξεις του πρωταθλήματος, καθώς αν και νεοφώτιστος στην Α2 κατηγορία έχει καταφέρει να είναι στην πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα σταθερά από την αρχή της αγωνιστικής περιόδου.

Αυτό όμως που χαρακτηρίζει φέτος την ομάδα της Τρίπολης είναι η… συνήθεια της να μετατρέπει σχεδόν όλα τα παιχνίδια της σε γκραν-γκινιόλ και να έχουν δραματικό χαρακτήρα. Από τους δεκαεννέα μέχρι σήμερα αγώνες του Αρκαδικού, οι περισσότεροι έχουν κριθεί στα τελευταία δευτερόλεπτα και στους περισσότερους από αυτούς να γίνονται απίστευτες ανατροπές.
Κατά καιρούς ο προπονητής της ομάδας Γιάννης Σμυρνιώτης έχει δηλώσει πώς «ο Αρκαδικός είναι η ομάδα του τελευταίου λεπτού», ότι οι «παίκτες του αρνούνται να χάσουν» και φαίνεται πώς έχει δίκιο.

Ο Αρκαδικός κέρδισε φέτος με δραματικό φινάλε:

Το Αιγάλεω δύο φορές (69-67 εκτός έδρας και 79-78 στην Τρίπολη, κερδίζοντας το παιχνίδι από το 39-60 στο 28ο λεπτό και 70-76 ένα λεπτό πριν το τέλος),
Τον Ερμή Λαγκαδά εκτός έδρας με 80-76, χάρη στις εύστοχες βολές του Μαναβόπουλου στο φινάλε,
Τον Ηρακλή στο Ιβανόφειο με 67-66 χάρη στο τρίποντο του Μαναβόπουλου στο φινάλε της παράτασης,
Τους Ίκαρους Σερρών με 70-69 χάρη σε τρίποντο του Σιζόπουλου στα τελευταία δευτερόλεπτα και ανατρέποντας δώδεκα πόντους διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο,
Τον ΚΑΟΔ στη Δράμα 78-76 ανατρέποντας την εις βάρος του κατάσταση στην τελευταία περίοδο και «μεγάλο καλάθι» από τον Παπαδάκη που έδωσε το προβάδισμα (77-76),
Τον ΑΓΟΡ στην Τρίπολη με 98-90 στην παράταση και αφού βρέθηκε να χάνει 39-54 στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου και 65-72 πενήντα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του παιχνιδιού.
Ακόμη και στις ήττες που έχει γνωρίσει φέτος ο Αρκαδικός, ο αντίπαλος του έχει… ματώσει για να τον κερδίσει. Κλασικά παραδείγματα οι παρακάτω αγώνες:

Στο Πέραμα (90-94 στην παράταση) όπου ακόμα ο Γιάννης Σμυρνιώτης δεν έχει καταλάβει γιατί δεν έκαναν φάουλ οι παίκτες του στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας
Στη Δάφνη, όπου έχασε 66-67,ανατρέποντας το -17 που έχανε παίρνοντας μάλιστα και το προβάδισμα στο σκορ με τρίποντο του Καραδολάμη (66-65) λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της αναμέτρησης
Στην Τρίπολη και την ήττα από τον Αμύντα με 64-66, αλλά και
Στην Ξάνθη όπου ηττήθηκε 86-87 μειώνοντας σημαντικά τη διαφορά από τους δεκαπέντε πόντους που βρέθηκε να χάνει κάποια στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο.

Το ατομικό ρεκόρ του Παπαδάκη

Ο Μύρωνας Παπαδάκης πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες του εμφανίσεις κόντρα σε μία Κρητική ομάδα όπως είναι το Ρέθυμνο σημειώνοντας μάλιστα 12 πόντους, που αποτελεί ατομικό ρεκόρ του Κρητικού πλευμέηκερ με τη φανέλα του Αρκαδικού.

Ο 22χρονος πλευμέηκερ μάλιστα πήγε να μιμηθεί τα όσα έκανε ο συμπαίκτης του Γιώργος Κοψαύτης στο παιχνίδι με το Αιγάλεω πριν δύο εβδομάδες στην Τρίπολη. Σε εκείνο το παιχνίδι και να απομένει ένα λεπτό για το φινάλε της αναμέτρησης, ο Αστρινός φόργουορντ του Αρκαδικού σημείωσε εννέα πόντους μετατρέποντας το 70-76 σε 79-78!

Αυτή τη φορά κόντρα στον ΑΓΟΡ, το σκορ ήταν 65-72 και με επτά σερί πόντους του Παπαδάκη και μία ασίστ (στο τρίποντο του Καραδολάμη) ο Αρκαδικός μείωσε σε 75-76. Αν σε αυτά τα επιτεύγματα, με τα δύο μπασίματα (το ένα καλάθι και φάουλ) και την απόλυτη ευστοχία από την γραμμή των ελευθέρων βολών, προσθέσετε την πολύ καλή και προσεκτική άμυνα πάνω στον Κουκά στο δεύτερο ημίχρονο και την παράταση και τις ¾ βολές όταν πίεζε το Ρέθυμνο στα τελευταία δευτερόλεπτα του έξτρα παιχνιδιού θα έχετε πλήρη την εικόνα του «παίκτη-κλειδί» στην ανατροπή και την κατάκτηση του δωδέκατου ροζ φύλλου αγώνα