Η πρώτη ήττα στην Τρίπολη…Αρκαδικός-Ολυμπιάδα Πατρών 77-90 (43-49)

Δεκέμβριος 09, 2009 - 21:16

Την πρώτη του ήττα στην Τρίπολη γνώρισε ο Αρκαδικός από την Ολυμπιάδα Πατρών με 77-90, αλλά το χειρότερο ήταν ο τραυματισμός του Γιοβάνοβιτς στον καρπό δώδεκα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, που θα τον αφήσει εκτός αγωνιστικής δράσης στο προσεχές διάστημα.

Αμέσως όλο το ιατρικό τιμ του Αρκαδικού έπεσε πάνω στο Μαυροβούνιο σέντερ, ενώ στη συνέχεια πήγε στο Παναρκαδικό Νοσοκομείο προκειμένου να γίνουν οι απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις. Εκεί διαπιστώθηκε πώς έχει κάταγμα κερκίδας και την Πέμπτη θα μεταβεί στην Αθήνα για περισσότερες εξετάσεις.

Ο Αρκαδικός με τη βοήθεια των φιλάθλων του, που γέμισαν ασφυκτικά το κλειστό γυμναστήριο της Τρίπολης δημιουργώντας εξαιρετική ατμόσφαιρα, μπήκε φουριόζος στο παιχνίδι και προηγήθηκε μέχρι και δεκατέσσερις πόντους (23-9 στο 8’) για να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με 28-18.

Στη δεύτερη περίοδο η Ολυμπιάδα άρχισε να ελέγχει τις μάχες των ριμπάουντ (13-3 σε αυτό το διάστημα), βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα παρά το καλό μαρκάρισμα του Αρκαδικού πάνω στον κορυφαίο της σκόρερ Γιάννη Γκαγκαλούδη και με σερί 0-9 στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου κατάφερε να προηγηθεί 43-49 στην ανάπαυλα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ολυμπιάδα προηγήθηκε δύο φορές με δέκα πόντους διαφορά (48-58 και 52-62), αλλά στο τέλος της περιόδου ήταν σειρά του Αρκαδικού να αντεπιτεθεί και με σερί εννέα αναπάντητων πόντων να μειώσει τη διαφορά στον πόντο με τρίποντο του Σιβορότκα (61-62). Η τρίτη περίοδος έληξε με 61-65 και η τελευταία περίοδος αναμενόταν συναρπαστική.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ολυμπιάδα είχε καλύτερες επιλογές στην επίθεση, καλύτερα ποσοστά και κατάφερε να πάρει μία διαφορά ασφαλείας με 69-84. Ακολούθησαν 2/2 τρίποντα του Καραδολάμη, που έριξε τη διαφορά στους εννέα (75-84), αλλά στο φινάλε και έχοντας το απόλυτο 20/20 ελεύθερες βολές η Πατρινή ομάδα έφτασε στη νίκη με 90-77.

Διαιτητές: Γκούμας, Πολυχρονίδης, Ξάνθος

Δεκάλεπτα: 28-18, 43-49, 61-65, 77-90

Αρκαδικός (Σμυρνιώτης): Τόσιτς 15 (3), Παπαδάκης 5, Κοψαύτης 4, Σιζόπουλος 5 (1), Γιοβάνοβιτς 7, Καραδολάμης 6 (2), Μαναβόπουλος 18 (2), Σουρλής 8 (2), Σιβορότκα 3 (1), Τζουγκαράκης 6.

Ολυμπιάδα (Νίκου): Μουλάκης 13 (2), Τομαράς 10 (2), Ορφανός 3, Κούρτης 7 (1), Κοσάνοβιτς 18, Γεωργίτσης 5 (1), Γκαγκαλούδης 13 (1), Κακαρούδης 21 (1).